Promocje
Budka Caribbean szara
Budka Caribbean szara
135,00 zł 120,00 zł
Budka Stars szara
Budka Stars szara
135,00 zł 120,00 zł
Budka Stars miętowa
Budka Stars miętowa
135,00 zł 120,00 zł
Legowisko okrągłe pluszowe ciemnoszare 40cm
Legowisko okrągłe pluszowe ciemnoszare 40cm
75,00 zł 65,00 zł
szt.
Legowisko dla psa pluszowe turkusowe
Legowisko dla psa pluszowe turkusowe
75,00 zł 65,00 zł
Miska podwójna Smarty
Miska podwójna Smarty
15,00 zł 12,00 zł
Legowisko dla psa pluszowe jasnoszare
Legowisko dla psa pluszowe jasnoszare
75,00 zł 65,00 zł

Jak widzi pies?

0
Jak widzi pies?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

CZY ZASTANAWIAŁEŚ/-AŚ SIĘ KIEDYŚ, JAK WIDZI TWÓJ PIES?

 

Więc chodź, pomaluj mój świat, na żółto i na niebiesko” - brzmią słowa znanej polskiej piosenki, które można odnieść do sposobu postrzegania świata przez psy. Do dnia dzisiejszego można spotkać się ze stereotypami, jakoby psy były w stanie widzieć kolory jedynie w odcieniach szarości. Nie jest to jednak prawdą- mit ten został obalony przez naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego już w latach 80’ XX wieku. Naukowcy dowiedli, że nasi czworonożni przyjaciele są w stanie rozróżniać niektóre barwy, tak więc ich świat jest bardziej ciekawy, niż niektórym mogłoby się wydawać

Jak więc widzi pies?

Budowa oka psa, różni się nieco od ludzkiego oka, jednak u jednych i u drugich za odbieranie barw odpowiadają te same receptory umieszczone na siatkówce. Są to czopki- pełniące funkcję widzenia kolorów przy dużej ilości światła (w dzień) i pręciki- służące do widzenia kolorów przy jego niewielkiej ilości (głównie w nocy). Psie oko wyposażone zostało w dwa rodzaje czopków, dzięki czemu psy są w stanie rozróżniać odcienie koloru żółtego i niebieskiego. Kolory takie jak: pomarańczowy, zielony i żółty odbierane są jako odcienie żółtego, natomiast kolor niebieski i fioletowy uznawane są jako niebieski. Co ciekawe, bardzo charakterystyczny i rzucający się człowiekowi w oczy kolor czerwony, przez psa widziany jest jako odcień szarości, beżu lub barwy brunatnej.

A co z widzeniem po zmroku?

Pies posiada w swoim oku bardzo dużą ilość pręcików. Dzięki tym fotoreceptorom psie oko jest w stanie wychwycić zarys obiektu i najmniejszy ruch, mimo niewielkiej ilości światła. Dodatkowym przystosowaniem do widzenia po zmierzchu jest makata odblaskowa, znajdująca się za siatkówką (ludzie jej nie posiadają). Dzięki niej promienie świetlne są ponownie przekierowywane na siatkówkę, a co za tym idzie, oczy psa wychwytują dużo więcej fotonów. Jeśli kiedyś zastanawiałeś się, dlaczego gdy zrobicie sobie z pupilem po ciemku wspólne zdjęcie przy użyciu flesza, Twoje oczy świecą się na czerwono a jego na żółto/zielono- to właśnie za sprawą makaty. Kolejnym przystosowaniem do widzenia po ciemku jest stosunkowo duża soczewka. Dzięki niej pies lepiej odnajduje się w półmroku, jednak kosztem ostrości widzenia.

Nasi czworonożni pupile cechują się znacznie szerszym polem widzenia niż ludzie. Niektóre psy posiadają wręcz panoramiczny kąt widzenia- np. owczarek niemiecki, którego pole widzenia potrafi sięgać aż 270 stopni! Pod względem ras psów możemy wyróżnić psy mające predyspozycje do krótkowzroczności- są to między innymi sznaucery miniaturowe, rottweilery i owczarki niemieckie, oraz cechujące się dalekowzrocznością- np. charty.

Kluczową rolę w widzeniu u psa stanowi ruch. Pies jest w stanie wyłapać i rozpoznać poruszający się obiekt z odległości nawet jednego kilometra! Tymczasem obiekt pozostający w bezruchu znajdujący się zaledwie kilkadziesiąt metrów dalej może zostać zignorowany. Mechanizm obronny przed atakiem wykształciły np. sarny, które zamiast uciekać przed drapieżnikiem „zamierają”, dzięki czemu stają się mniej widoczne dla atakującego, niż gdyby pozostawały w ruchu. Dlatego też jest tak ważne, by w przypadku spotkania obcego psa nie wykonywać gwałtownych ruchów, nie uciekać i poruszać się powoli.

A jaki jest psi punkt widzenia?

Ze względu na stosunkowo niski wzrost i poruszanie się na czterech łapach- psy widzą świat z innej perspektywy niż ludzie. By się o tym przekonać, stań obok swojego pupila na czworakach i zobacz jak wygląda jego świat 🐶

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl